Kultúra

Zadaním kritéria si vyberte, čo vás zaujíma. Výber potvrďte kliknutím na Použiť

Zadajte, čo vás zaujíma: meno osoby, činnosť, remeslo, športové odvetvie, miesto v obci a podobne
Zadajte rok vzniku fotografie
Skúste meno: Bart Bau Ber Bis Boh Ebr Fia Frí Gaz Hom Kad Kér Kla Koz Kra Kri Pat Ruž Šaf Šág Sed Šic Sik Šrá Such Šur Uhr Zav

Leopold Haverl

Popis fotografie:

Leopold Haverl sa narodil v Bratislave 16.2.1936 rodičom žijúcim v Karlovej Vsi. Otec Emil bol Karlovešťan, mama Rakúšanka, no s karloveskými koreňmi, v rodine Lehrnbecherovcov. Zrejme na jej želanie začal navštevovať Nemeckú ľudovú školu v Karlovej Vsi. Po skončení vojny prestúpil do 4. ročníka tamojšej slovenskej ľudovej školy. Bol
jedným z nás, karloveských chlapcov. Spoločne sme šantili pri Karloveskom potoku, na brehoch Dunaja a hrávali futbal na Slávikovej lúke. Po skončení karloveskej ľudovej školy sme navštevovali XII. Strednú školu na Zochovej ulici. Tu si Poldiho a ďalších 5 chlapcov z Karlovej Vsi vybral v septembri 1948 režisér SND K.L.Zachar do pripravovaného folklórneho pásma Rok na dedine. O našom výbere rozhodlo, že sme vedeli ako sa na jar „otĺkajú “ vŕbové píšťalky a p. režisérovi sa páčil aj náš prednes ľudovej pesničky „ Na lamackých lúkách našél sem si dukát“. 26.júna 1949 bol Poldi jedným z 26 karloveských chlapcov, ktorí na karloveskom pasienku zložili skautský sľub. Medzi nami skautmi vzniklo pevné celoživotné kamarátske puto. Po zrušení skautingu bol hráčom na mandolínu v hudobno speváckom súbore, ktorý pôsobil v rámci karloveského Sokola. Spolu s ďalšími aktívne pomáhal budovať futbalové ihrisko na dnešnej Svrčej ulici, kde dnes stojí škola pre slabozrakých. Bol aktívnym hráčom futbalového mužstva Tatran Karlova Ves. Z tohto obdobia pochádza aj jeho prezývka HAFI, ktorá sa stala známou nielen medzi Karlovešťanmi, ale aj v umeleckej sfére, v ktorej pôsobil. Ako študent konzervatória si zahral aj s karloveskými ochotníkmi v hre J.G.Tajovského Statky zmätky. Po skončení štúdia herectva v Odbornom divadelnom kurze pri Štátnom konzervatóriu v Bratislave bol členom Dedinského divadla, potom Krajského divadla v Trnave a Divadla poézie. Od roku 1968 bol členom činohry SND v Bratislave. Hosťoval aj v Divadle A. Bagara v Nitre. Od 60. rokov hrával vo filmoch a najmä v televízii. Za svoje herecké umenie obdržal viaceré ocenenia. Ako jednému z najvýznamnejších hercov činohry SND, ktorý vytvoril „ takmer sto dramatických postáv nielen na doskách divadla, ale i v televíznych inscenáciách, vo filmoch a v rozhlase “ mu v roku 2006 prezident I. Gašparovič udelil štátne vyznamenanie Pribinov kríž 1.triedy. Zomrel 5.februára 2016..

Fotografiu zapožičal(a):
Topky.sk
Rok:
2006
Kategórie:
Osobnosti, Kultúra, Karlovešťania

Kameraman, scenárista a režisér Oskar Šághy

Popis fotografie:

Kameraman, scenárista a režisér Oskar Šághy sa narodil v Bratislave 23.4.1935 rodičom, ktorí od roku 1928 prevádzkovali v Karlovej Vsi mäsiarstvo a údenárstvo. V Karlovej Vsi žil až do svojej smrti 12.5.2018. Pochovaný je na karloveskom cintoríne.
Od roku 1951 nasnímal vyše 150 krátkych dokumentárnych filmov. Najčastejšie spolupracoval s dokumentaristami Milanom Černákom, Štefanom Kamenickým, Ladislavom Kudelkom, Štefanom Orthom a Otakarom Krivánkom. S režisérom Martinom Slivkom nakrútil filmy Na počiatku bola pieseň (1970), Medovnikár (1980), Francúzski partizáni v SNP (1985), Národný umelec prof. Karol Plicka, Muchovci (1988) a i. Okrem dokumentárnych filmov nakrútil aj niekoľko hraných filmov predovšetkým z režisérom Otakarom Krivánkom – Srdce na lane (1973), Milosrdný čas (1975), Blízke diaľavy (1979), Predčasné leto (1982). S režisérom a kameramanom Mikulášom Fodorom sa ako autor námetu, scenára, kameraman a režisér podieľal na niekoľkých dokumentárnych filmoch. V roku 1968 sa ako jeden z kameramanov podieľal na nakrúcaní Mimoriadneho vydania spravodajského týždenníka Týždeň vo filme Čierne dni, ktorý zachytával okupáciu Československa v auguste 1968. (autor: R. Šmatláková,SFU, 2010).
Na fotografii Oskár Šághy pri nakrúcaní filmového spravodajského mesačníka Sonda 10/1986 – Ľudia z rodu Rómov (1986). Autor foto: Dušan Havran, copyright: © Slovenský filmový ústav.

Fotografiu zapožičal(a):
Slovenský filmový ústav
Rok:
1986
Kategórie:
Osobnosti, Kultúra, Karlovešťania

Povolenie Obvodného národného výboru

Popis fotografie:

Povolenie Obvodného národného výboru Bratislava – staré mesto na novostavbu Osvetovej besedy v Karlovej Vsi zo dňa 7. 6. 1957. Po piatich rokoch výstavby obyvateľmi Karlovej Vsi v „akcii Z“, bola slávnostne otvorená ako Obvodný dom osvety dňa 3. 6. 1962. Dnes ho poznáme pod názov Karloveské centrum kultúry.

Fotografiu zapožičal(a):
Archív mesta Bratislavy, Školská kronika
Rok:
1957
Kategórie:
Písomnosti, Kultúra, Budovanie kultúrneho domu

Skupina Friends - Kamaráti

Popis fotografie:

Zľava Gabo Vertlen, Paľo Smutný, Stano Hrda, za bicími Tomáš Pucovský

Fotografiu zapožičal(a):
Milan Krištofovič
Rok:
1969
Kategórie:
Kultúra

Národopisné pásmo Rok na dedine

Popis fotografie:

Národopisné pásmo Rok na dedine uvádzané v SND v roku 1948 – 50. Účinkovali v ňom aj karloveskí chlapci, ktorých si spomedzi žiakov XII. strednej školy na Zochovej ul. vybral režisér Karol Ladislav Zachar. Scéna zobrazená na fotografii patrila k divácky – najobľúbenejším. V jarný deň sa deti na – pažiti zhromaždia okolo Mateja Tuturu – dedinského vševeda, v podaní K.L.Zachara a prosia ho aby im zaspieval. Starký im vyhovie a v doprovode fujary, svojim sugestívnym hlasom zanôti krásnu ľudovú pesničku „ Vyletel vták, hore nad oblaky, mal on peria nado všetky vtáky, …“ Obecenstvo ju na každom predstavení odmenilo búrlivým potleskom. Sprava Leopold Haverl, tretí Matúš Šrámek, vzadu, akoby na vŕšku sedia a „otĺkajú“ píšťalky z jarnej vrbiny Jaroslav Bohunský, Vladimír Rezek a Anton Dittrich.

Fotografiu zapožičal(a):
Divadelný ústav SR
Rok:
1948
Kategórie:
Udalosti, Karlovešťania, Kultúra

Rok na dedine v SND

Popis fotografie:

Krátko po začatí školského roku v roku 1948, priviedol p. riaditeľ XII. stred. školy na Zochovej ul. v Bratislave do našej triedy dvoch pánov. Prvého predstavil ako Karola L. Zachara, režiséra SND, a druhého Martina Ťapáka, ako jeho asistenta. Navštívili našu školu, aby vybrali vhodných chlapcov do pripravovaného folklórneho pásma Rok na dedine. Skúšali nás, či vieme „otĺkať“ vŕbové píšťalky a akí sme speváci. Páni umelci boli s našimi výkonmi spokojní. Okrem autora stránky si vybrali ešte 5 chlapcov z Karlovej Vsi a 3 Bratislavčanov. Tak sme sa stali členmi komparzu SND. Škola nás uvoľňovala na všetky divadelné skúšky, niekedy aj 3x v týždni. Za každú sme dostávali, ak si dobre pamätám 30Kčs. Čo viac sme si mohli priať. Okrem ulievačky v škole, ešte aj peniažky. Každý z nás dovtedy poznal SND ako divák detského predstavenia. Teraz sme ho mohli poznať celé aj zvnútra. Presnorili sme ho od najvyšších miest v povrazisku nad scénou, po najnižší suterén.
Snimka je zo zájazdu SND do Poľska, z návštevy soľnej bane vo Wieličke. Sme v 2. rade v strede, zľava Tono Dittrich, Maťo Šrámek, Vlado Rezek, Jarko Bohunský. Kúsok vľavo je Poldi-Hafi Haverl. Pod ním Zuzka Lonská, neskôr známa speváčka.

Fotografiu zapožičal(a):
Matúš Šrámek
Rok:
1949
Kategórie:
Kultúra, Udalosti

Divadelný krúžok Dobrovoľného hasičského zboru

Popis fotografie:

Divadelný krúžok Dobrovoľného hasičského zboru v Karlovej Vsi v roku 1928

Fotografiu zapožičal(a):
Alex Liška
Rok:
1928
Kategórie:
Kultúra, Ochotníci, Hasiči

Vlado Juriga Brankovič

Popis fotografie:

Vladimír Juriga Brankovič a karloveské dievčatá v operete G. Dusíka Keď rozkvitne máj. Zlava Helena Bohunská, ??, Valéria Homolová, Oľga Doubková, ??, Irena Kostolanská, Božena Malíková

Fotografiu zapožičal(a):
Irena Bohunská
Rok:
1947
Kategórie:
Kultúra, Ochotníci

Dychovka ČSSD

Popis fotografie:

Dychovka  ČSSD strany v Karlovej Vsi. Zľava prvý rad: Ján Zimáni, Šimon Bohunský, Karol Tóth, Anton Distler, Andrej Günther, Emil Baumgartner,? Tóth, Karol Günther, Godány. Druhý rad: Jozef Laznovský, Otto Landsman, Jozef Dvorák, Pavol Günther, Erazmus Kostolanský, Macháček-dirigent, Karol Fronc, Gustáv Marek, Ján Laznovský. Tretí rad: Karel Landsman ml., Štefan Jánošík, Michal Sedlák, Rudolf Rezek, Štefan Ruža, Jaroslav Fiala (správca školy), František Komzala, Ondráš Fronc, Augustín Marek. Ležiaci: vľavo Jozef Hampl, vpravo Leopold Laznovský.(zomrel v roku 2014 ako 94-ročný)

Fotografiu zapožičal(a):
Jozefína Kostolanská
Rok:
1935
Kategórie:
Kultúra

Ochotníci v divadelnom predstavení

Popis fotografie:

Ochotníci v divadelnom predstavení Žena. Stojaci zľava: Ružena Ružová, ?, Tóno Lorenc, Miloš Skočír. Sediaci zľava: ?,Viola Košnárová, Cyprián Bernát, Eva Košnárová, Amália Froncová, učiteľ Herzán.

Fotografiu zapožičal(a):
Jozef Hablovič
Rok:
1943
Kategórie:
Kultúra, Ochotníci

Karloveský hudobno-spevácky súbor

Popis fotografie:

Karloveský hudobno-spevácky súbor. Stojaci zľava Ružena Stehlíková, Anka Novotná, Libor Ebringer, Marka Rybárová, Leopold Homola, Vlasta Baumgartnerová, Marika Horňáková, Antónia Lehrnbecherová, Vlasta Baumgartnerová, Mária Šafaríková, Pavla Kratochvílová, Imrich Kuchár, Emília Bohunská, Andrej Dittrich, Libuša Blažeková, Jolana Krištofovičová, Rudolf Holbein, Jarmila Ružová, Milan Kopča, Maruška Skřivánková, Laco Fabian, Vojto Tóth, sediaci zľava Edo Günther, Matúš Šrámek, Vlado Rezek, Milan Maroš, Dino Kratochvíla, Miro Ruža, Karol Šafarík, Tibor Šrámek, Vladimír Tomek, Alojz Šafarík, Anton Dittrich, Leopold Haverl.

Fotografiu zapožičal(a):
Matúš Šrámek
Rok:
1954
Kategórie:
Kultúra

Ochotníci

Popis fotografie:

Ochotníci Mária Buzinkayová a František Fabián.

Fotografiu zapožičal(a):
Jozefína Kostolanská
Rok:
1930 (asi)
Kategórie:
Kultúra, Ochotníci

Mandolína a gitara

Popis fotografie:

Mandolína a gitara boli obľúbenými nástrojmi mladých Karlovešťanov. Stojaci v rozhalenke s mandolínou Rudolf Vavrovič. Sediaca hore prvá zľava Veronika Ružová, manž. Š. Ružu. Sediaci dole druhý zľava Rudo Bohunský, vedľa Štefan Ruža a Jozef Homola. Ležiaci vľavo Alojz Bohunský, vpravo Karol Homola.

Fotografiu zapožičal(a):
Ľuba Slobodová
Rok:
1925
Kategórie:
Kultúra

Tanečná skupina

Popis fotografie:

Tanečná skupina. Stojaci zľava: Zdeno Macháč, Eva Košnárová, Stano Ruža, Amália Kostolanská, Tono Lorenc, Viola Košnárová. V podrepe zľava: Jozef Hablovič, Karol Fabián, Alojz Homola.

Fotografiu zapožičal(a):
Jozef Hablovič
Rok:
1941
Kategórie:
Kultúra

Tanečná skupina karloveckých športovcov

Popis fotografie:

Tanečná skupina karloveckých športovcov, ktorú viedol JUDr Cyprián Bernát, po vystúpení na športovom dni v roku 1947. Stojaci zľava Jaroslav Kozár, Helena Homolová, Jozefína Homolová, Vojtech Marek, Iboja Bartoviczová, Vojtech Čáp, Vlasta Güntherová, Priska Šághyová, Viliam Macháč. V podrepe Helena Müllerová, Karol Kratochvíla, Antónia Lehrnbecherová, Vladimír Malík, Rozália Kratochvílová, Andrej Hablovič.

Fotografiu zapožičal(a):
Vojtech Marek
Rok:
1947
Kategórie:
Kultúra, Šport

Dychovka JRD Karlova Ves-Devín

Popis fotografie:

Dychovka JRD Karlova Ves-Devín. Horný rad zľava Jozef Gajdoš, Milan Marciš, Tomáš Pucovský, Miloš Jánošík, Vlado Bohunský. Stredný rad zľava Milan Kozlík – vedúci, Vlado Kozlík, Vlado Pikna, Milan Bohunský, Anton Veselka. Dolný rad zľava Pavol Smutný, Dušan Pajdlhauser, Vlado Distler, Michal Jura, Štefan Karaba – kapelník, Štefan Babka, Ján Jura. Ležiaci zľava Štefan Baumgartner, Peter Zelenka.

Fotografiu zapožičal(a):
Ján Jura
Rok:
1960
Kategórie:
Kultúra, JRD

Mladí Karlovešťania

Popis fotografie:

Mladí Karlovešťania radi spievali i športovali. Horný rad zľava: Henrich Sternmüller, Rudo Kratochvíla , Ružena Landlová, Rudo Lackovič, Ján Malík. Druhý rad zľava: Pavol Bohunský, ?, Terézia Ružová, Alojz Bohunský, Mária Nemečková, Ján Landl, Júlia Haverlová, ??, František Fabián, Peter Malík, Ružena Krumlová. Tretí rad zľava: ? Grediová, Anna Kozlíková, Anton Kostolanský, Jozefína Buzinkayová, Anna Malíková, Jozef Krutošík, Antónia Malíková. Štvrtý rad Rudo Bohunský, Katarína Federlová, Ján Fabián.

Fotografiu zapožičal(a):
Jozefína Kostolanská
Rok:
1929
Kategórie:
Kultúra

Štefánikov ochotnícky divadelný krúžok

Popis fotografie:

Štefánikov ochotnícky divadelný krúžok.

Fotografiu zapožičal(a):
Jozef Hablovič
Rok:
1938
Kategórie:
Kultúra, Ochotníci

Dvor karloveskej školy

Popis fotografie:

Dvor karloveskej školy mládež využívala na športovanie, hry a zábavu. Súčasťou areálu bolo volejbalové ihrisko, kovová konštrukcia gymnastických kruhov a drevený sklad športového náradia. Na zábere je vystúpenie folklórnej tanečnej skupiny mladých Karlovešťanov na športovom dni 12. 6. 1941, ktorý sa uskutočnil na dvore karloveskej školy.

Fotografiu zapožičal(a):
Jozef Hablovič
Rok:
1941
Kategórie:
Škola, Kultúra, Šport

Karloveský ochotnícky krúžok

Popis fotografie:

Karloveský ochotnícky krúžok pri JRD Karlova Ves v divadelnej hre od Jána Palárika Drotár. Stojaci zľava Slavomír Bohunský, Imrich Kuchár, Milan Kozlík, Pavol Smutný, Amália Šurláková, Ján Haverl, Emília Figurová a Pavol Figura. Sediaci zľava Alexander Marciš – výprava a kostýmy, Alica Kozlíková, Alžbeta Bakalárová – šepkárka, Ondrej Bakalár, riaditeľ školy – režisér, Otakar Landsman, predseda JRD K. Ves a Ján Hanzlovič.

Fotografiu zapožičal(a):
Alexander Marciš
Rok:
1955
Kategórie:
Kultúra, Ochotníci

Karloveskí ochotníci

Popis fotografie:

Karloveskí ochotníci v hre bratov Mrštíkovcov Maryša. Horný rad zľava Ján Kratochvíla, František a Ján Fabiánovci, stredný rad Ružena Landlová, Mária Buzinkayová, Alojz Bohunský (s fajkou), Mária Landlová, Antónia Chrenková, dolný rad v strede Pavol Bohunský, vľavo Antónia Malíková, druhá sprava p. Metzenauerová.

Fotografiu zapožičal(a):
Igor Bohunský
Rok:
1931
Kategórie:
Kultúra, Ochotníci

Karloveskí ochotníci

Popis fotografie:

Karloveskí ochotníci v operete Anička Kováčovie od A. Baláka. Horný rad zľava Eva Košnárová,??, Viola Košnárová, ??, ??, ??, Matilda Froncová, p. Zavadil, Irena Kostolanská, Ján Fabián,? . Sediaci zľava Pavol Smutný,??,Mária Wertlenová, Vlado Juriga-Brankovič (syn farára Ferdiša Jurigu), Jozef Nágel – dirigent orchestra, Alžbeta Hrdová – riaditeľka školy, Kristián Hrda – režisér, p. učiteľ Herzán, ??, Ján Hanzlovič .

Fotografiu zapožičal(a):
Stanislav Hrda
Rok:
1940
Kategórie:
Kultúra, Ochotníci

Eva Košnárová a Vlado Juriga-Brankovič

Popis fotografie:

Eva Košnárová a Vlado Juriga-Brankovič v operete G. Dusíka Modrá ruža.

Fotografiu zapožičal(a):
Jozef Hablovič
Rok:
1947
Kategórie:
Kultúra, Ochotníci

Ochotníci

Popis fotografie:

Ochotníci Mária Buzinkayová a Alojz Bohunský.

Fotografiu zapožičal(a):
Jozefína Kostolanská
Rok:
1929 (asi)
Kategórie:
Kultúra, Ochotníci

Ochotníci v divadelnom predstavení

Popis fotografie:

Ochotníci v divadelnom predstavení J. G. Tajovského Kamenný chodníček. Horný rad zľava: Róza Homolová, Viera Ružová (šepkárka), Štefan Ruža (režisér), Ján Laznovský. Sediaci zľava: Karolína Bohunská, Rudo Ruža, Terézia Bohunská, ??, Emil Olšovský, Ružena Liďáková. Ležiaci zľava: Emil Baumgartner a Ján Maceják.

Fotografiu zapožičal(a):
Jana Pazičová
Rok:
1926
Kategórie:
Kultúra, Ochotníci

Stránky